מחשבון משכנתא

תוכן עניינים

האם מחשבון משכנתה הוא תחליף ליועץ משכנתאות?

"האמת? בהתחלה חשבנו שאנחנו יכולים לוותר עליכם". זה היה המשפט הראשון ששירי אמרה כשהיא ובעלה הגיעו אלינו. "שמעתי שיש דבר כזה מחשבון משכנתה, שיכול לעזור לנו לחשב את כל מה שצריך, וכביכול מהווה תחליף ליועץ משכנתאות. והרי לקיחת משכנתה היא תהליך כל כך מסובך עם המון עלויות מסביב, אז חשבנו שהנה, נוכל לחסוך לפחות את התשלום ליועץ".

"אז למה בכל זאת הגעתם אלינו?", שאלנו.

"כי יש לנו זוג חברים שעשו בדיוק את זה: ויתרו על יועץ משכנתאות, השתמשו במחשבון – ועכשיו הם משלמים על זה ביוקר. התמהיל לא מתאים להם, קשה להם לעמוד בהחזרים, ו… אנחנו לומדים מטעויות של אחרים, מה שנקרא". שירי חייכה, ואנחנו חשבנו שזה רעיון טוב לפוסט בבלוג שלנו:

ההבדלים בין מחשבון משכנתה לבין שירות של יועץ משכנתאות

אנחנו לא טוענים שמחשבון משכנתה הוא דבר מיותר, אבל הוא פשוט לא מספיק. אם וכאשר אתם חושבים לקחת משכנתה, המחשבון אמנם יכול לתת לכם איזושהי הערכה כללית לגבי גובה המשכנתה שתוכלו לקבל ולגבי סכום ההחזר החודשי הצפוי לכם – אבל ההערכה הזו בדרך כלל תהיה מאוד לא מדויקת וככל הנראה לא תתאים לכם. זאת משתי סיבות עיקריות:

  1. מחשבון משכנתה הוא בסופו של דבר אלגוריתם ממוחשב. אתם מזינים אליו כל מיני פרטים, הוא עורך חישובים ונותן תוצאה. לאלגוריתם הזה אין אפשרות לקחת בחשבון פרטים נוספים, או לשאול אתכם שאלות מורחבות בנוגע להיבטים פיננסיים ספציפיים לכם.
  2. בדרך כלל, אם השתמשתם במחשבון משכנתה שמצאתם באתר של בנק מסוים, קיים סיכוי שאותו מחשבון יהיה מוטה לצידו של הבנק. זכרו שמדובר במוצר שהבנק רוצה להרוויח ממנו כמה שיותר, כך שיש סיכוי שאלמנטים שונים בחישוב, כגון הריביות וכו', לאו דווקא יהיו לטובתכם. במילים אחרות, אם השתמשתם במחשבון משכנתה של בנק אחד, לא תוכלו לדעת האם באפשרותכם לקבל תנאים טובים יותר בבנק אחר (אלא אם תשתמשו גם במחשבון המשכנתה שלו וכך גם במחשבוני משכנתאות של כל יתר הבנקים. וגם אז, התמונה לא תמיד תהיה ברורה יותר).

האם שימוש במחשבון משכנתה במקום ביועץ הוא באמת חיסכון?

בטווח הזמן המיידי נדמה כאילו מחשבון משכנתה עומד לחסוך לכם כמה שקלים – אבל עדיף להסתכל קדימה: יועץ משכנתאות אמנם גובה תשלום עבור השירות שלו, אך בתמורה הוא יכול לחסוך עבורכם סכומי כסף משמעותיים בהרבה בהמשך הדרך.

יועץ משכנתאות מקצועי, בעל ידע וניסיון, יכול לספק לכם:

  • הערכה מדויקת שתפורה למאפיינים הפיננסיים האישיים שלכם.
  • להציג תמונה שלמה ומלאה יותר, לרבות מספר תמהילים שונים שעשויים להתאים לכם.
  • ולערוך בשמכם משא ומתן מול מספר בנקים שונים כדי להשיג את המשכנתה הטובה ביותר עבורכם.

מחשבון משכנתה לא עושה את כל זה, כפי שגילו על בשרם זוג החברים של שירי. היא סיפרה שהם כל כך מתקשים עם התנאים, שהם כבר מתכננים לערוך מחזור משכנתה (שזה, אגב, רעיון נהדר לבצע לאחר כמה שנים של החזרים, אבל לא בשלב מוקדם כל כך).

"…וזאת הסיבה שהחלטתי לעשות את זה חכם יותר", שירי חייכה שוב. "במקום לחסוך כמה שקלים עכשיו, אני רוצה ייעוץ משכנתאות מקצועי שיחסוך לי הרבה יותר בעתיד."

ואז הגיע תורנו לחייך. "איזה כיף לשמוע, שירי. הגעת למקום הנכון".

תָּכְנִית מְחֻשֶּׁבֶת מֵרֹאשׁ סוֹפָהּ לְהַצְלִיחַ

הפיצו את הבשורה לעולם...

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
אלעד דנון

אלעד דנון

אלעד דנון, כלכלן ויועץ משכנתאות ופיננסים. בעל חברת "מחושבים" משכנתאות ופיננסים. בעל ניסיון עשיר בתחום המשכנאות יוצא מערכת הבנקאית ולאחר מכן בתפקיד סמנכ"ל תחום משכנתאות בחברה מובילה בתחום. לשירתוכם בכל עת: 0723943858

אז מה אתם חושבים?

הפיצו את הבשורה לעולם...

פוסטים אחרונים

תוכן עניינים